Festiwal Nauki

Festiwal nauki to cykl zajęć z różnych przedmiotów, których celem jest popularyzowanie nauki, umiejętności kluczowych wśród uczniów naszej szkoły (grupy wiekowe: I-III, IV-VIII). Niestety w tym roku szkolnym Festiwal ze względów oczywistych został zawieszony. Mamy tylko nadzieję, że wkrótce uporamy się z pandemią i wrócimy do projektu. Dzisiaj możemy jedynie wspominać. Propozycja do wspomnień: warsztaty historyczne w edukacji wczesnoszkolnej: “Średniowieczni rycerze”.

Uczniowie za sprawą „wehikułu czasu” zostali przeniesieni do epoki średniowiecza, dzięki czemu mogli zapoznać się z życiem średniowiecznych rycerzy. Jak przystało na średniowieczne czasy spotkali tam damy dworu, księżniczki, króla i królową. Uczniowie wcielili się w role: pazia, giermka, a następnie rycerza. Przygotowana dekoracja nawiązywała do jednej z największych bitew średniowiecza – bitwy pod Grunwaldem.

Uczniów odwiedzili rycerze z Działdowskiego Bractwa Rycerskiego tj.: pan Grzegorz Kluczyk oraz pan Michał Marona. Zaprezentowali oni dzieciom stroje rycerskie z epoki średniowiecza. Uczniowie brali udział w ubieraniu przybyłych rycerzy. Dzięki temu mogli poznać w sposób praktyczny elementy uzbrojenia rycerskiego. Dużą atrakcją dla dzieci było pełnienie funkcji giermka. W trakcie warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali własne herby rycerskie. Dowiedzieli się również jaką drogę musiał przejść średniowieczny chłopiec, by mógł stać się rycerzem.

Zajęcia przygotowała i poprowadziła pani Jolanta Jeznach.

To przykład jednych zajęć, ale warto dodać, że w ramach festiwalu (odbywały się zajęcia teatralne, matematyczne, z robotyki, językowe…).

Marzy się nam, że w przyszłym roku wrócimy do rozwijania naszych pasji w takiej właśnie formule….

 

Galeria